JFORCE Blog

Açık Bankacılığa ve “Dijital Banka”lara Doğru Dönüşüm İçindeki Türkiye

Banka
01.03.2022
Teknolojik gelişmeleri takip etmekte güçlük çektiğimiz bu dönemde dijitalleşme artık kaçınılmaz. Tüm sektörler, teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için dijital bir dönüşüm içerisinde. Bankalar ise son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle temel bankacılık hizmetlerinin ötesine geçerek müşterilere sağladıkları hizmetleri modernleştirerek en üst düzeye taşıyor.
Pandemi ile artan dijitalleşmeden en fazla nasibini alan sektörlerden biri de bankacılık. Bankalar, çevrimiçi dünyanın nimetlerinden faydalanarak ve geleceği bugüne taşıyarak müşterileri için en güvenilir, en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunmayı hedefliyor. Devrim niteliğinde yenilikler ile dijitalleşme yolunda atılan adımlardan en önemli ve en popülerlerinden biri de Açık Bankacılık.
Dijital bankacılık teknolojiisinin liderlerinden JFORCE Bilişim Teknolojileri, dijital dönüşüm sürecindeki finansal şirketlere hızlı, güvenilir ve kaliteli dijitalleşme çözümleri sunuyor. 
Açık Bankacılık, Parlak Gelecek
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında artık finansal kurum ve kuruluşlar, açık bankacılık çözümlerine uyum sağlayarak varlıklarını sürdürmeli. Açık bankacılık ve dijital bankacılık kavramlarını daha sık duymaya başlamamız da bunun göstergelerinden biri.
Açık bankacılık, daha iyi bankacılık hizmetleri sunulması amacıyla finansal verilerin üçüncü taraf kuruluşlarla paylaşıldığı güvenilir bir finansal hizmeti modeli. Pandemi döneminin dijitalleşmeye ivme kazandırması ile sayısı artan Fintek girişimleri ve bankacılık uygulamalarına her gün bir yenisi ekleniyor.
Banka dışı oluşumlar hızla artarken öte yandan dijital bankalar da sistemde yerini almaya başladı. Bankacılıktaki bu yeni denge, yasal düzenlemeler ve yönetmeliklerle farklı boyutlara taşınacak gibi görünüyor.
Ekonomistlerin tahminlerine göre, önümüzdeki yıllarda gelişmiş ekonomilerde finansal piyasalardaki istikrarsızlıktan endişe duyan politika yetkililerinin kripto paralara karşı temkinli tutumu devam edecek. Hükümetler ise dijital bankacılık lisansları ile kontrolü ele almaya ve kendi dijital para birimlerini geliştirmeye çalışacaklar.
Pandemi ile Dijitalleşmenin Artışı
2019’un sonlarında ortaya çıkan Covid-19 ile dijitalleşme öngörülenden çok daha hızlı ilerledi. Bankacılık faaliyetleri de dijital dönüşüme ayak uydurarak açık bankacılık ve şubesiz bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşmasına olanak sağladı.
Artık dijital bankaları daha sık duyuyoruz. Pandemiden dolayı zorunlu olarak dijitalleşme hızlandığı için normal şartlarda 3-4 yıl sürecek olan dijital dönüşümü 1 sene gibi kısa bir sürede yaşamak durumunda kaldık. Açık bankacılık ve dijital bankacılık faaliyetleri, finansal otoritelerin attığı adımlar ile yakın gelecekte hayatımızda çok daha önemli bir yer edinecek.
Economist Intelligence’ın raporuna göre, 2022’de finans sektörü yeni finansal teknolojilere yönelik düzenlemelere odaklanacak ve Fintek girişimleri artacak. Fintek şirketlerinin mobil ödeme teknolojisi, parmak izi ile artırılmış güvenlik önlemleri ve yapay zeka desteğiyle portföy yönetimi gibi alanlara yöneldiğini görüyoruz.
JFORCE uzman yazılım ekibi, finans sektörünün dijital dönüşüm yolundaki en önemli adımlarından olan açık bankacılık ve dijital bankacılık üzerine çözüm odaklı yaklaşımları sayesinde bankacılık altyapınızı modernize etmeye hazır.
Bankacılık Sektörünün Değişimi
Finans uzmanları, bankacılık sektöründeki birçok işlemi geleneksel yöntemlerle yürütmenin zorlaştığını ve dijital bir devrimin içerisinde bulunduğumuzu vurguluyor. Bu nedenle, geleneksel bankalar yeni ortaya çıkan finansal hizmet sağlayıcılar ile iş birliği yapmaya yöneliyor. Bankalar dijital inovasyon çözümleri ve iş süreci otomasyonları sayesinde kağıtsız bankacılık işlemlerini artırma yarışına girdiler. Ayrıca müşteriler de banka işlemleri için artık uzun kuyruklarda beklemek yerine dijital bankacılık hizmetleri ile kısa sürede işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor.
Türkiye’de BDDK tarafından yayınlanan ve Ocak 2022’den itibaren geçerli olan dijital bankacılık yönetmeliği, bankacılık sektöründe inovatif bir dönüşüm sağlıyor. Bu yönetmeliğin amacı, sadece elektronik bankacılık hizmetleri kanalları üzerinden hizmet veren şubesiz bankaların faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek olarak belirtiliyor.
Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan finansal düzenlemeler ve oluşturulacak yeni bankacılık yönetmelikleri ile dijital bankacılık daha güvenilir ve etkili bir sistem olacağı için dijital bankacılık modeli sektörde daha da güçlenecek.
Finansal Otoriterler Yönetmeliğe Odaklanıyor: Türkiye Örneği
Açıklanan dijital bankacılık düzenlemesine göre, 15 Ocak 2022’den itibaren 1 milyar Türk lirası sermayeli bankalar, müşterilerine tüm hizmetlerini çevrimiçi bir platform üzerinden sunabilecekler. Bu düzenleme ile desteklenen dijital bankacılık modeli ile Türkiye’de hem bankalar hem de müşteriler açısından yenilikçi bir döneme şahit olacağız. 
Peki bu yeni yönetmelik ile teşvik edilen dijital bankacılık modeli, bankalar ve müşteriler için nasıl fayda sağlıyor?
Dijital bankacılıkta dünyanın önde gelen kuruluşlarına sahip ülkemiz, yeni düzenlemelerle inovatif bankacılıkta bir üst seviyeye çıkacak gibi görünüyor. Bankacılık sektörüne güven ile birlikte verimin de artacağını öngördüğümüz bu dönemde yeni finansal ürünlerin hayatımıza girdiğini ve süreçlerin hızlanmaının ötesinde farklı deneyimlere yol açacağına şahit olacağız.
Çevrimiçi platformlar üzerinden pek çok finansal işlem yapılabildiği için taraflar hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edebiliyor. Öte yandan müşteriler, ihtiyaçları olan finansal hizmetleri almak için artık uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmayacak. Gelişmiş müşteri deneyimi sayesinde finansal hizmetler artık oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde dijital olarak verilebiliyor.
Açık bankacılık sistemine geçişin yeni yatırımları getirmesi ve rekabeti teşvik etmesi bekleniyor. Bu gelişme de hem tüketiciler hem de işletmeler için iyi olabilir.Türkiye'nin finansal geleceğe yönelik inovatif kararının sonuçların yakın zamanda görmeye başlayacağız. 
Sonuç
Dijital dönüşüme uyumlu yeni bankacılık düzenlemeleri ile geleceğin bankacılık sektörü, açık bankacılık ve dijital bankacılık üzerine odaklanacak.
JFORCE, açık bankacılık ve dijital bankacılıktaki gelişmeleri takip ederek çözüm ortaklarına akıllı bankacılık hizmetleri ile dijitalleşme desteği veriyor. Her yerde uzaktan müşteri edinimi de JFORCE bankacılık hizmetlerinin bir parçası.
JFORCE ekibi olarak bankacılık çözümlerimiz ve başarı hikayelerimiz hakkında detaylı bilgi için internet sitemizi inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.