JFORCE Blog

Hibrit Bulut Teknolojisi: Veri Depolama ve Ötesi

JFORCE
30.05.2022
İşletmeniz büyüdükçe verileriniz de büyür ve daha değerli hale gelir. Bundan dolayı, veriyi etkin ve güvenli bir şekilde depolamak dijital çağın en önemli zorluklarından birisidir.
 
Geleneksel sistemler bu ihtiyacı yönetemezken, hibrit bulut teknolojisi bu sorunu aşmak için harika bir çözüm sunuyor.

Hibrit Bulut Altyapısı nedir?

Bulut depolama ile verileri ve dosyaları, internet veya özel bir özel ağ bağlantısı yardımıyla erişim sağladığınız site dışı bir konuma kaydedebilirsiniz. Depolama amacıyla site dışına aktarılan verilerin barındırma, koruma, yönetim ve bakım sorumluluğu üçüncü taraf bulut sağlayıcısına geçer. 
 
Hibrit bulut altyapısı ise genel ve özel bulutları bir araya getiren bir entegre depolama altyapısıdır. Bulut depolamada hibrit sistem hem buluta hem de yerel kaynaklara erişim sağlarken, şirketlere sayısız avantaj sağlar. 
 
Genel bulut: Verilerinizin internet üzerinden erişilebilen veri merkezinde depolanmasını sağlar. Böylece hesaba kaydolan herkes, veri paylaşabilir ve veriye erişebilir.
Özel bulut: Özel bulutu, size özel olacak şekilde kiralarsınız. Böylece bu alanı başkaları kullanamaz. 
 
Belli ilkeler çerçevesinde birleştirilen bu iki bulut ortamı, yüksek güvenlik ve çeviklik için, tek bir platformdan yönetilebilir. Üstelik ihtiyaçlarınıza uygun olarak, verilerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde alanı ölçeklendirerek ya da genel ve özel bulut arasında taşıyarak duruma adapte edebilirsiniz. Hibrit bulut altyapısı genel ve özel bulutlar arasında veri aktarımına da izin verir.  Dolayısıyla, veri aktarımı için özel bir çaba sarf etmenize gerek kalmadan depolama alanınız büyür.

Şirketler hibrit bulut stratejisi geliştirmeli mi?

Veri, şirketlerin en değerli varlıklarından biridir. Verileri her zaman çalıştırmaları ve korumaları gerekir. Şirket yöneticileri ve sahipleri, verimlilik ve kullanılabilirlik için veri güvenliğini feda etme şansına sahip değil. Hepsine eşit derecede dikkat etmeleri gerekiyor.
 
Şirketler, daha az teknoloji komutuyla işleme ve erişim kolaylığı nedeniyle verileri depolamak ve paylaşmak için bulut depolama hizmetlerini kullanır. Ancak hibrit bulut stratejisinin avantajları bunlarla sınırlı değil. Kullanılabilirlik özellikleri de hibrit bulut stratejisini seçmenin önemli bir nedenidir. Yüksek kullanılabilirlik, şirketlerin, iş yükü taleplerinin miktarından bağımsız olarak güvenilirlik ve performans sağlamak için bir sistem içindeki her öğeyi yapılandırmasına yardımcı olur.

Hibrit bulut altyapısına geçiş yapmanın avantajları

Şirketler hibrit bulut altyapısından ekonomik, stratejik ve işlevsel olarak birçok fayda sağlayabilir.
 

1. Uygun Maliyet:

Birçok şirket ekonomik avantajlarından dolayı hibrit bulut ortamına geçmeyi tercih ediyor. Bu sistem, veri depolama alanına sahip olma ve bunu sürdürme maliyetini azaltmıyor. Sunuculara ve veri merkezlerine çok büyük bir bütçe ayrılması gerektiğinden, yerel depolama buluttan çok daha maliyetlidir.
 
Öte yandan, hibrit bulut depolama fiziksel depolamaya daha az para ayırmanızı ve genel bulut için sadece kullandığınızda ödeme yapmanızı sağladığından, bu ödemeleri azaltmak için maliyet etkin bir faktör olarak ön plana çıkıyor.
 

2. Ölçeklendirilebilirlik: 

Depolama alanınızdaki verilerin miktarı şirketinizle birlikte sürekli büyümektedir. Dolayısıyla, işletmenizin geleceği hakkında olumlu sinyaller aldığınızda ölçeklendirilebilir bir depolama sistemine sahip olmanız şarttır.
 
Bulut depolama hizmetleri değişiklikler esnasında hem özel hem de genel depolama ihtiyaçlarına kusursuz bir şekilde cevap verir. On-demand bulut kaynaklarını desteklediğinden, bulutun ölçeklendirme özelliği neredeyse sınırsızdır. Ek çaba sarf etmenize gerek kalmaksızın kullandığınız alanı artırabilir veya azaltabilirsiniz (ve sadece kullandığınız alan için ödeme yaparsınız).
 

3. Esneklik: 

Bulut depolama altyapısının başka bir avantajı, sistemi yönetirken görülebilmesidir. Kullanmak istediğiniz bileşenlere karar verdikten sonra, tüm sistemi tek bir platformdan özelleştirebilirsiniz. Bu, şirketlerin değişkenleri özelleştirmelerine, yeni uygulamalar geliştirmelerine ve güçlü analiz programlarını kolayca çalıştırmalarına olanak sağlar.
 
Bu sayede, depolama hizmetini size özel belirli ve değişen ihtiyaçlarınıza göre adapte edebilirsiniz. Örneğin, sektörünüzde yoğun sezon ve ölü sezon ayrımı varsa, depolama altyapınız geçici gereksinimlerinize uyum sağlar.
 

4. Siber dayanıklılık: 

Bulut güvenlik protokolleri güvenliği bir üst seviyeye taşımak üzere tasarlanmıştır. Çeşitli tedbirler, farklı aşama ve konumlarda veriyi korumaktadır. Dolayısıyla, verilere farklı güvenlik adımları üzerinden farklı kategorilerde erişebileceksiniz.
 
Özel bulut depolama sistemi verilerinizi ve uygulamalarınızı güvende tutmak ve sadece tanımlı kullanıcılarınıza erişim imkânı sağlamak için daha üst düzey bir protokole sahiptir. Bu yüzden özel bulut depolama sistemleri kritik verilerin işlenmesi ve saklanması için daha iyi bir seçenektir. Öte yandan, veriye ulaşmak için cihaza fiziksel erişim sağlamaları gerektiğinden yerinde depolama, hackerları uzak tutar.
 
Tek yapmanız gereken, bulut hizmet sağlayıcınızdan siber dayanıklılığı sürdürmek için kullanılabilecek alternatifler istemektir, çünkü hibrit sistemler güvenliğinizi sağlamak için harika çözümler sunuyor.
 

5. Felaket kurtarma

Yüksek miktarda veri depoluyor ve düzenli olarak güncelliyorsanız, bir kurtarma stratejinizin olması çok önemlidir. Hibrit bulut ortamları veriyi kopyalayarak yedeklemeyi kolaylaştırır. Dolayısıyla, bir felaket yaşanması durumunda, yedeğe erişebilir ve işletmenizin faaliyetlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.
 

Dijital Dönüşümün Anahtarı Olarak Bulut Teknolojisi

Günümüzün yüksek rekabet ortamında ayakta kalabilmek için şirketlerin çevik olması gerekiyor ve çeviklik stratejilerinde dijital dönüşüm önemli bir rol oynuyor.
 
Bulut hizmetleri, rolünü kusursuz bir şekilde oynayarak, şirketler için daha hızlı ve daha güvenli bir depolama çözümü sunuyor. Bulut depolama hizmetleri, görevleri ve süreçleri tek tek dijitalleştirmek yerine, bütünsel dijital dönüşümünüzü destekler.
 
İş akışınızı yönetebilir, süreçleri otomatikleştirebilir ve nihai verilerinizi otomatik olarak depolayabilirsiniz. Ayrıca, ihtiyaçlarınıza göre verilerinizi her zaman senkronize edebilir ve ölçeklendirebilirsiniz. 

Sonuç

Hibrit bulut hizmetleri, işletme süreçlerini geliştirmek ve çeviklik kazandırmak için dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçasıdır. İşletmenizi bu sistemin sağladığı avantajlar ile desteklemek için JFORCE’un veri depolama çözümleri ile tanışın.
Yazar: Jforce