JFORCE Blog

Hiper Otomasyon: Süreç Otomasyonunun Geleceği

JFORCE
18.06.2022
Gartner, işletmelerin önümüzdeki yıl göz önünde bulundurması gereken 10 teknoloji trendini sıraladı. Bu eğilimler genel olarak iş dünyasının yeni gerçeklerinin etkisi altında ve şirketlere söz konusu yeni koşullara uyum sağlama konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.
 
Gartner uzmanlarının vurguladığı trendlerden biriyse hiper otomasyon. Otomasyon çoğu kişinin bildiği bir terim olsa da, hiper otomasyon biraz daha kısa süredir hayatımızda. Bu nedenle, hiper otomasyonun ne anlama geldiğini, işletmelerin nasıl kullanabileceğini, hangi teknolojileri içerdiğini ve ne gibi faydalar sunduğunu keşfetmek için biraz daha yakından bakalım.

Hiper otomasyon nedir?

IBM, hiper otomasyonu, mümkün olan tüm görevlerin çeşitli ileri teknolojiler yardımıyla otomatikleştirildiği bir iş yaklaşımı olarak tanımlıyor. Hiper otomasyon, süreç otomasyonuna yardımcı olan bir araç veya yazılım olmanın ötesinde, tüm iş akışının verimli olmasını sağlayan bir altyapıdır.
 
Kapsayıcı bir terim olarak hiper otomasyon, iş akışının herhangi bir aşamasında otomasyonla sonuçlanan tüm dijital uygulamaları kapsayabilir.
 
İş kuralları (business rules), süreç yönetimi, AI, RPA'lar veya süreç madenciliği gibi araçların bir kombinasyonunu kullanır. Bu nedenle, insanların bir iş akışı içinde görevleri nasıl yerine getirdiğine ilişkin verileri toplamanızı sağlar. Ardından, sistem daha üretken bir süreç oluşturma amacıyla, bu verileri kullanarak otomasyonu yönetebilir. Sistem yapay zeka tabanlı yapısı sayesinde sürekli öğrenmeye devam ettiği için süreç otomatik olarak gelişebilir ve zamanla değişikliklere uyum sağlayabilir.

Otomasyon ve Hiper Otomasyon: Fark Nedir?

Hiper otomasyon ve otomasyon, teorik olarak açıklandığında birbirine çok benzese de uygulamaya baktığımızda aralarında önemli bir fark var. 
 
Sadece otomasyon, genellikle, üretimde robotlardan yararlanmak veya müşterinizin basit sorularını yanıtlamak için sohbet robotlarını kullanmak gibi, işinizin tek bir yönünü otomatikleştirme uygulamasına atıfta bulunuyor.
 
Şirketler, yıllardır iş akışlarını ve güvenliği iyileştirmek için BPM ile güçlendirilen RPA ve ODM destekli AI dahil olmak üzere iş süreci otomasyon çözümlerinden yararlanıyor. 
 
RPA'lar görev merkezli, kural tabanlı işleri gerçekleştirirken, veriye dayalı modelleme tasarımları için AI, insanın öğrenme ve karar verme yeteneklerini taklit ediyor.  RPA, AI ve daha fazla teknolojiyi bir arada kullanan hiper otomasyonla birlikte, süreç otomasyonu başka bir anlam kazanıyor.
 
Benzer şekilde, AI güdümlü kural motorlarının yükselişi de süreç otomasyonunun geleceğini etkileyecek gibi görünüyor. Kural motorları, karmaşık süreçleri basitleştirmek için kullanılıyor. Kuralları belirlerken, hedeflere yönelik harekete geçerek fikirleri kararlara dönüştürmeyi otomatikleştiriyor.
 
Hiper otomasyon, başka bir yerde daha iyi harcanabilecek zamandan tasarruf sağlayan, bir işletmenin her yönünü otomatikleştirmeyi amaçlayan, kendi kendine öğrenen ve kendini geliştiren büyük bir sistem sunuyor.

Neden bu kadar önemli?

Hiper otomasyon, önemli ölçüde zaman kazandırır. Çalışanlarınız değerli zamanlarından tasarruf ederken daha hızlı karar verebilir ve hata oranı en aza iner. Bununla birlikte, çalışanlar sadece insanların yapabileceği işlere daha fazla odaklanabilirler.
 
McKinsey, ABD'de her yıl 2,6 trilyon saatlik çalışmanın otomatikleştirildiğini bildiriyor. Rakamlar bu kadar yüksek olduğunda, insanlar otomasyonun gerçek potansiyelini ve hiper otomasyon gibi daha kapsamlı sistemlerle iş akışlarını iyileştirmenin yollarını merak etmeye başlıyor.
 
Bununla birlikte, önümüzdeki yıllarda hiper otomasyonun, iş akışını iyileştirmek için kullanabileceğiniz başka bir yöntemden daha fazlası olması bekleniyor. Hiper otomasyon, büyük bir hızla standart iş yapma biçimi haline geliyor. Daha fazla şirket, hiper otomasyon ile daha da iyi sonuçlar elde etmek için veriye dayalı adımlar atıyor ve rekabette çok daha güçlü bir pozisyona yükselebiliyor.
 
Dijital dönüşümün şu an için son seviyesi olarak görülen hiper otomasyon, bu nedenle büyük önem taşıyor.
İş Sektörleri Hiper Otomasyonu Nasıl Kullanabilir?
McKinsey, yalnızca ABD'de işletmelerin otomasyona en elverişli işlere 2,7 trilyon dolar harcadığını bildiriyor. Daha fazla kar elde etmek ve büyüme hızını artırmak isteyen herhangi bir işletme hiper otomasyondan yararlanabilir.
 
Çok daha öngörülebilir adımlar atmak ve belli alanlarda verimliliği maksimum düzeye çıkarmak için hiper otomasyon sınırsız olasılık sunuyor. İşin doğasına ve gerekliliklerine göre pek çok farklı şekilde kullanılabilir.
 
Bankacılık ve finans dünyası, günlük olarak tamamlamak zorunda oldukları sınırsız veri işleme süreçlerine yardımcı olması için kullanıyor. Sağlık sektörü, sayısız hastayla ilgili kritik bilgileri işlemek ve hastanelerdeki envanterlerini yönetmek için hiper otomasyondan yararlanıyor. Muhasebeciler ve denetçiler, hazırlamaları gereken excel sayfalarını ve manuel olarak yazma sürecini ortadan kaldırmak için kullanıyor.
 
Yüksek hacimli verilerle uğraşmak zorunda olan herhangi bir işletme, tekrarlayan görevlerden kurtularak zamandan tasarruf etmek ve çalışan verimliliğini artırmak için hiper otomasyonu kullanabilir. Sonuç olarak, çeviklik hedeflerine yaklaşmalarına yardımcı olan sistematik bir otomasyon yaklaşımı oluşturabilirler.

Sonuç

Hiper otomasyon, iş dünyasını baştan yaratma vaadiyle birdenbire ortaya çıkan yeni, denenmemiş bir uygulama değil, öne çıkan bir sistem oluşturan, test edilmiş ve onaylanmış yöntemlerin birleşimidir.
 
Gelecekte iş dünyasının her alanında kesinlikle daha fazla hiper otomasyon göreceğiz. Şimdiden birçok alanda iş akışını iyileştirmesine rağmen, henüz tam potansiyeliyle tanışmadığımız hiper otomasyonun iş dünyasına yaratacağı dönüşümü birlikte göreceğiz.
Yazar: Jforce