JFORCE Blog

Kurumsal Çeviklik Neden Önemlidir?

JFORCE
16.05.2022
İş dünyası öngörülemez bir şekilde sürekli dönüşüyor. Müşterilerin ihtiyaçları, çalışanlarınızın koşulları ve hissedarların beklentileri büyük bir hızla değişiyor. Bu nedenle, işletmelerin bu talepleri çevik bir şekilde karşılayacak araçlarla donatılması gerekiyor.
 
Ekonomi, doğası gereği akışkan ve karmaşık olsa da, son on yılda daha da dinamik hale geldi. Geçmişte sayısız işletme, işlerini doğal ve kademeli olarak büyüterek başarı elde etse de, yavaş ve istikrarlı olanlar artık yarışı kazanmıyor.
 
Günümüzde başarılı bir işletme olmanın yolu bağlı çalışanlar, esnek uygulamalar ve iş akışlarında yenilikçi yaklaşımlardan geçiyor.

Çevik İşletme Nedir?

Çevik bir işletmeyi, pazarların dinamik ihtiyaçlarındaki değişikliklere, müşterilerin beklentilerine ve iş ortaklarının geri bildirimlerine uyum sağlayacak şekilde donatılmış bir işletme olarak tanımlayabiliriz. 
 
Kurumsal çeviklik, daha akıcı bir müşteri deneyiminden optimize edilmiş bir üretim hattına kadar her türlü iş sürecini kapsıyor. Herhangi bir işletme, akla gelebilecek her alanda çevik bir yaklaşım benimseyebilir.
 
Daha çevik bir yaklaşım ile çalışanlarınızın verimliliğini ve işletmenizin verimliliğini artırabilirsiniz. Yapılan araştırmalara baktığımızda, çevik iş uygulamalarını benimsemeye çalışan şirketlerin %98'i bu çabalardan fayda gördüğünü söylüyor. 
 
Çevik bir işletmede, farklı görevlerden sorumlu bireysel ekipler ve departmanlar, minimum kaynak kullanarak daha işbirliği içinde ve bilinçli bir şekilde birlikte çalışabilir. Bunun için, çevik bir kurumsal ekip, şirketin başarısını artırmak için geri bildirim alma ve ürünlerini veya hizmetlerini iyileştirme yeteneklerine ihtiyaç duyar.

İş Çevikliğinin Etki Alanları

Bir işletmenin gerçekten çevik olması için tüm ekiplerin görevlerini mükemmel uyum ve esneklik yaratacak şekilde yapması gerekir. Üst düzey yöneticilerden çalışanlara kadar tüm ekibin çalışmaları aynı ilkeye bağlı kalmalıdır. Aynı prensiple çalışırken çevikliğe katkıda bulunma biçimleri farklı olsa da, bu hedefe ulaşmak için ekipteki herkese bir rol düşüyor.

Yönetim 

Bir şirketin yapısındaki ve kültüründeki temel dönüşüm, en baştan başlar. Bu nedenle, farklı koşullarda esnek olmak isteyen herhangi bir işletmede bu değişikliğin kıvılcımlarını liderler yaratmalıdır. Bir işletmenin üst düzey yöneticilerinin; tüm şirketi, bağımsız görevleri olan ayrı departmanlar olarak değil, ortak bir hedefi olan büyük bir ekip olarak düşünmesi gerekir. Planlama süreci bu ilkeyi yansıtmalı ve çevik proje geliştirme, bu aşamada bir numaralı öncelik olmalıdır.
 
Çevik stratejiler ancak ekip, büyük bir birim olarak etkin bir şekilde birlikte çalışmaya başladığında benimsenebilir. İşe alım süreci de böyle yürümeli. Çevik işletmelerin, bu nedenle, yetiştirme, geliştirme ve eğitim için daha yüksek potansiyele sahip çalışanları işe alması gerekiyor.

İş ortakları

Daha sonra sıra iş ortaklarınıza geliyor. Bunlar, faaliyetlerinize doğrudan dahil olmayan ancak iş akışında rolü olan kişi ve kurumları kapsar. İş ortaklarınız; hissedarlarınız ve işbirliği yaptığınız diğer işletmeler olabilir.
 
Bir işletme ortaklarıyla bir hedefi paylaşmalıdır. Bürokrasi tarafından yavaşlatılmadan nasıl hedefler belirleyeceğiniz ve bunlara nasıl ulaşacağınız konusunda ortak bir zemine sahip olmanız gerekir. Hissedarlarınız ve işbirliği yaptığınız işletmeler, çevik bir çerçeve uygulamanıza olanak sağlamalı ve müşterileriniz için daha iyi değer yaratma çabanızda sizi desteklemelidir.

Çalışanlar 

Ve bireysel düzeyde çevikliğe ulaşamazsanız, tüm bunlardan istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Araştırmalar, çalışanların yaklaşık %50'sinin iş yeriyle bağ kuramadığını gösteriyor. Çevikliği ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız bu duruma müdahale etmeniz gerekir.
 
Çalışanlarınızın her birini kişisel düzeyde işinize entegre edin. Kurumsal çeviklik, başarılı olmak için bireysel düzeyde derin özen ve sorumluluk gerektirir. Ekip üyeleriniz açık fikirli, öğrenme motivasyonuna ve insan ve şirket olarak büyüme arzusuna sahip olmalıdır. Ayrıca, görevlerinde ve işbölümünde uygun liderliğe ihtiyaç duyacaklar.

Otomasyon Kurumsal Çevikliği Nasıl Destekler?

Çeviklik etkinlik gerektirir. Gün boyunca, her bireyin görevi, daha yüksek etki yaratmak için üretkenlik açıklarını en aza indirmek olmalıdır. Bu nedenle, basit ve tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek, çalışan saatlerini verimli kullanmak için çok önemlidir.
 
Ekiplerinizin kullandığı araçlar; yavaş, verimsiz bir sistem ile iyi yağlanmış bir makine arasındakine benzer bir fark yaratacaktır. Daha iyi bir iş bölümü yapmanıza, ekibinizle daha iyi iletişim kurmanıza ve hizmetlerinizin piyasa değerlerini belirlemenize yardımcı olacak yazılımlarla kurumsal çevikliği artırabilirsiniz. Otomasyon, günümüzün dijital olarak dönüştürücü iş hayatında yüksek performanslı ekiplerin anahtarıdır.

Sonuç

Başarılı bir işletme olmak, günümüzde yenilikçi, açık bir zihniyet gerektirir. Bu nedenle, her zaman en yüksek standartlara ulaşmak için çaba göstermeli, kârı ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için çeviklik açısından bir endüstri lideri haline gelmelisiniz. Çünkü uyum sağlamak; hayatta kalmak ve gelişmektir.
 
Sayısız başka şirketin yaptığı aynı hatayı yapmayın ve eski yöntemlerinize takılıp kalmayın. Bunun yerine, değişmek ve gelişmek için açık bir zihne sahip olun. Birlikte çevik olmanın yollarını keşfetmek için bizimle iletişime geçin.
Yazar: Jforce