JFORCE Blog

Yazılım Geliştirme ve Modernizasyonunda En Etkili Yöntemler

JFORCE
26.04.2022
Yazılım geliştirmede eski sistemlerle iş süreçlerini yönetmek ve rekabette güçlü kalmak imkansız hale geliyor. Bu nedenle şirketler, yazılım modernizasyonuna ihtiyaç duyuyor.
 
Eski sistemlerin avantajlarını terk etmeden modern uygulamalarla güçlendirilen sistemler, tutarlı ve sürdürülebilir yazılım geliştirme ve dağıtım sürecini destekliyor.  

Yazılım Modernizasyonu Nedir?

Yazılım modernizasyonu, eski sistemlerin (Legacy systems) iyileştirilmesi ve modern bir altyapıya dönüştürülmesi sürecini ifade eder. Eski bir yazılımı modern bir programlama diline, yazılım kitaplıklarına, protokollere veya donanım platformlarına uyarlamayı amaçlar.
 
Örneğin, iyi çalışan ve istediğinizi veren bir yazılımınız olduğunu varsayalım. Dijital dönüşümünüzün bir parçası olarak bu yazılımı buluta taşımanız gerekebilir. Bu noktada yazılım modernizasyonu, eski kodunuzu bulut sistemlerle uyumlu standartlara getirmenizi sağlar. Ancak yazılım modernizasyonu, bundan çok daha fazlasına imkan tanır.
 
Yazılım modernizasyonu ile
 
  • daha gelişmiş yazılım teknolojilerinden yararlanabilir,
  • arayüzlerin kullanımını kolaylaştırabilir,
    ​yazılım güvenliğini artırabilir,
  • yazılımın kalite ve performansını yükseltebilirsiniz.

Neden Yazılım Modernizasyonuna İhtiyacınız var?

Eski sistemleri kullanmak iş süreçlerinde hatalara ve problemlere yol açar ve dijital dönüşüm stratejileri ile uyumlanmada zorlanır. Bu aksamalar zaman ve para kaybıyla sonuçlanır. 
 
Yazılım modernizasyonu, pazara sürüm süresini kısaltarak ve bakım maliyetlerini düşürerek şirketlere uzun vadede fayda sağlar. Bunun için,
 
  • mikro hizmetler mimarisi yoluyla görevler olabildiğince küçük parçalara bölünür,
  • bir düzenleme (orchestration) katmanı oluşturulur,
  • geliştirme operasyonları için bir veri hattı oluşturulur.
 
Böylece hantal yapılara sahip şirketlerin değişime çevik bir şekilde adapte olması için agile dönüşüm mümkün hale gelir.
 
Diğer taraftan eski sistemler, büyük oranda hiper bütünleşik yapılara sahip oldukları için birbirine sıkıca bağlı monolitik modülleri kullanılır. Mimari katmanlar arasındaki bağlantı çevikliği, esnekliği önlerken pazara sunma süresini uzatır.
 
Bu nedenle, şirketlerin yazılım modernizasyonu ile iş akışlarını hızlandırmaya ve dijital dönüşümlerini çevirkleştirmeye ihtiyacı var.

Başarılı Bir Modernizasyon Sürecinin 4 Adımı

Yazılım modernizasyonu, belli görevlerin dijitalleştirilmesinden çok daha kapsamlı bir konu olarak doğru bir strateji ile gerçekleştirildiğinde şirketler için büyük avantaj sunuyor. Bunun için şu adımlar size yardımcı olabilir.

Mevcut Sistemlerinizi Değerlendirin

Mevcut yazılım geliştirme sistemlerinizin iş akışlarını desteklediği veya sekteye uğrattığı noktaları belirlemekle modernizasyon sürecine başlayın. Yazılım modernizasyonu ile hangi sorunları çözmek istiyorsunuz? Mevcut sisteminizin hangi kısımlarını tutmak istiyorsunuz?
 
Güncel yazılım geliştirme süreçlerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, güncelleyeceğiniz sistemlerinizde nelere ihtiyaç duyduğunuzu gösterir. Böylece tam olarak ihtiyacınız olan dönüşümü sağlayabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Modernizasyon Yaklaşımlarını Seçin

Modernizasyonu gerçekleştirmek için izleyebileceğiniz farklı yollar var. En sık tercih edilen 6 modernizasyon yaklaşımı arasından ihtiyacınıza en uygun olanı seçerek çok daha etkili sonuç alabilirsiniz. 
 
Mevcut sistemi korumak: Teknolojik ilerlemeye ayak uydurmak için mevcut mimari ya da veri modeli büyük bir değişiklik yapmaksızın geliştirilir. Bu kolay bir yöntem olduğu için çok tercih edilen ve iyi sonuçlar veren bir yöntem olsa da bazı dezavantajları var.
 
Mevcut sistemi küçük değişikliklerle güncellediğinizde, yeterince verim alamayabilirsiniz ve yeni sisteminiz ihtiyaçlarınızı karşılamakta yetersiz kalabilir. Bu da rekabet gücünü kaybetme riskini artırır. 
 
Yeniden barındırma (re-hosting): Uygulama kodunu yeniden derlemeden veya değiştirmeden bir bileşeni fiziksel, sanal ya da bulut altyapısına geçirmek olarak özetlenebilir. Bu yaklaşımın performansa etkisi beklediğinizden düşük olabilir. Bu lift&and shift modeli, kısa vadede maliyet açısından size yardımcı olabilir, ancak işinizi büyütmeyi desteklemeyecektir.
 
Platform değiştirme: Bir uygulama bileşeninin yeni bir platforma geçirilmesi için kodda minimum değişiklik yapılır. Ancak kod yapısı veya sağladığı özellikler ve işlevleri değişmez. Bu yaklaşım teknik ve finansal olarak yüksek risk taşır. Ancak erişilebilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik açısından iyi sonuç verme potansiyeline sahiptir. 
 
Yeniden kod yazma: Kapsamını ve özelliklerini koruyarak uygulama bileşenleri için sıfırdan kod yazılır. Büyük Patlama (Big Bang) modeli olarak yazılım modernizasyonuna daha bilimsel yaklaşmayı gerektirir. Ancak bunun için yatırıma ihtiyaç duyabilirsiniz ve taşıma sırasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 
 
Değiştirme: Eski uygulamanın bazı bileşenleri tamamen ortadan kaldırılır. Yeni ihtiyaçlar değerlendirilerek bileşenler yeniden oluşturulur. Eski ve yeni yazılımın bir arada kullanılması bu yaklaşımın en büyük riski olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bileşenin tamamen değiştirilmesi ciddi bir maliyet gerektirebilir.
 
Modüler modernleştirme: Yukarıda bahsettiğimiz modülerlik ilkesini baz alarak uygulamaların modernleştirilmesini kapsar. Diğer yaklaşımlarla karşılaştırdığımızda en düşük riskli seçenek olarak Büyük Patlama modeline karşı ilerici bir yaklaşım sunar. Sadece geçmiş veri ve işlemlerin yenilenmesine değil önceliklere bağlı olarak doğru modüllerin oluşturulmasına olanak tanır.

Modernizasyon Stratejisi Yol Haritası Oluşturun

Yol haritası oluşturmak sürece dair büyük resmi görmenizi ve aksaklıkları anında tespit etmenizi sağlar. Bunun için yazılım sürecini iyi tasarlamanız, güncellenen yazılımın taşımanın nasıl gerçekleşeceğini ve ne kadar zaman alacağını öngörmeniz gerekir.
 
Bu da uygunluk çalışması ve veriye dayalı ön değerlendirme gerektirir. İhtiyaçlarınızı ve yazılım modernizasyonu yaklaşımını belirledikten sonra atmanız gereken adımları somut olarak sıralamanız çok daha kolaylaşacak.

Dokümantasyona Önem Verin

Yolun başında uygulama içeriğini belgeleyip mimari tasarımı somutlaştırdığınızda sistem üzerine fikir alışverişi yapmak ve en iyi versiyonu yaratmak çok daha pratik hale gelir. Kodlama standartlarını belirlemek ve temiz kod yazımına özen göstermek, süreci hatalardan arındırır ve daha sonra gerektiğinde kodun genişletilmesini ve bakımını kolaylaştırır. 
 
Uygulama içeriği ve mimari tasarımın yanı sıra başlangıçtan itibaren tüm versiyonları tutmak, iş akışlarınızı aksatmadan gerekli güncellemeleri gerçekleştirmenizi sağlar. Böylece geri dönmeniz gerektiğinde kolayca versiyonlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
 
Yazılım modernizasyonu ile süreç verimliliğini, iş performansını ve müşteri memnuniyetini iyileştirebilirsiniz. Tamamen yeni sistemler oluşturarak ya da eski kod ve verinin modernize ederek dijital dönüşümünüzü tamamlayabilirsiniz. 
 
Şirketinizin yazılım modernizasyonunu tamamlamak için JFORCE’un sistem çözümlerine göz atın.
Yazar: Jforce